Lourdes

Miasto kojarzyło mi się zawsze, i pewnie nie tylko mnie, z sanktuarium i pielgrzymkami. Tak było do momentu podjęcia decyzji o podróży do tego miejsca. Kiedy już decyzja zapadła, dowiedziałam się o innych jeszcze miejscach, wartych zobaczenia.

Przejazd
Jako środek transportu wybrałam samolot. Wylot z krakowskich Balic w czwartek o 17:20. Przylot do Lourdes na Juillan Aeroport o 20:05. Z lotniska o 20:30 odchodzi od niedawna autobus (z logo Keolis), którego nie ma jeszcze na internetowym rozkładzie jazdy. Jest to transfer z lotniska i przejazd ok. 10 km pod dworzec kolejowy praktycznie w centrum miasta, zajmuje 20 minut. Wracaliśmy do Polski w niedzielę, podobnie, autobusem spod dworca kolejowego 0 8:30, wylot z Lourdes 10:50, przylot do Krakowa 13:35.

Koszt na osobę:

  • przelot w dwie strony ok. 300 zł
  • przejazd autobusem lotnisko-dworzec i dworzec-lotnisko 4 euro

Ewentualny przejazd taksówką, to koszt ok. 35 – 40 euro w jedną stronę.

*Rozkład jazdy autobusu obowiązuje do 27.10.2017 – potem trzeba sprawdzać na rozkładzie lub w Biurze Informacji Turystycznej.

http://www.keolis-pyrenees.com/maligne/les-horaires/

http://pl.lourdes-infotourisme.com/?langRedir=1

Nocleg

Jak zwykle skorzystałam ze sprawdzonej strony booking.com i wynajęłam nieduży apartament w prywatnej willi. W mieście jest dużo hoteli o zróżnicowanym standardzie oraz prywatnych kwater i domów pielgrzyma. Nie powinno być zatem problemu ze znalezieniem czegoś odpowiedniego dla siebie.

Sanktuarium

Bramy sanktuarium otwierane są o 5:30 i otwarte do późnego wieczora. Bazylika i kaplica są jednak zamykane ok. 19:30 – 20:00. O 21:00 odbywa się procesja ze świecami, która trwa ok. 1,5 godziny. W niedzielę przy grocie może być odprawiana msza święta, co nie pozwoli na podejście do skały i źródła. Przy wejściu do bazyliki wisi rozpiska mszy świętych, tam odprawianych, na cały tydzień. My w Lourdes byliśmy tylko dwa pełne dni więc aby zobaczyć jak najwięcej, były one intensywne. Na zwiedzanie sanktuarium przeznaczyliśmy dwa popołudnia i niedzielny poranek. To wystarczyło aby zwiedzić: Bazylikę Św. Piusa X, Bazylikę Matki Bożej Różańcowej, Kryptę, Bazylikę Niepokalanego Poczęcia, Grotę Objawienia, przeszliśmy Drogę Krzyżową na wzgórzu Espelugues, procesję ze świecami, uczestniczyliśmy we mszy świętej przy Grocie Objawienia.

Przydatne informacje https://www.lourdes-france.org/

Pic du Jer

To wzgórze na obrzeżach miasta. Można tam dojechać miejskim autobusem http://www.moncitybus.com/ ale przy zdrowych nogach warto się przejść i przy okazji zobaczyć miasto. Z okolic sanktuarium to max. 30 minut pieszo. Na wzgórze wyjeżdża się wagonikiem podobnym do tego na Gubałówce w Zakopanem czy na Górze Parkowej w Krynicy Zdrój. Podróż trwa ok. 10 minut. Przyszliśmy na wjazd o 10:30 aby zdążyć na 11:10 do wejścia do groty, która znajduje się na górze. Zwiedzanie groty z przewodnikiem (tekst w języku polskim) trwa ok. 30 minut.

Koszty na osobę:

  • przejazd kolejką w dwie strony 12 euro
  • wejście do groty 4 euro

Godziny kursowania kolejki i wejść do groty http://www.picdujer.fr/eng/

Pic du Midi

Szczyt 2877 m n.p.m., w miejscowości Bagneres de Bigorre, u którego stóp leży ośrodek sportów zimowych La Mongie.  Na górę wyjeżdża się kabinową kolejką linową, z przesiadką po drodze. Na szczycie znajduje się obserwatorium, platforma widokowa i restauracja. Oddalony jest od Lourdes o ok. 55 km. Dojechać można autobusem, 8:15 z Lourdes – 9:45 Pic du Midi (powrót wyjazd 12:10, 13:30 w Lourdes) lub 13:30 z Lourdes 14:50 na miejscu i powrót 17:30 – 18:50 w Lourdes. Trzeba jednak dzień wcześniej zrobić rezerwację pod nr tel. 0 800 65 65 00. Podane godziny odjazdu z Lourdes dotyczą przystanku pod dworcem kolejowym ale bus zatrzymuje się po drodze na innych przystankach. Dokładną rozpiskę i pomoc można uzyskać w Biurze Informacji Turystycznej przy Rue Saint Pierre. http://pl.lourdes-infotourisme.com/?langRedir=1

Koszty:

  • przejazd w dwie strony 4 euro
  • wyjazd na Pic du Midi 38 euro

www.picdumidi.com

Grottes Betharram

Groty oddalone są od Lourdes ok. 15 km. Pewnie można tam dojechać pociągiem albo autobusem ale nasz napięty harmonogram nie pozwalał na poszukiwania miejskiego środka lokomocji i planowanie wypadu, dlatego wykupiliśmy wycieczkę. Wycieczkę wykupiliśmy w kiosku “mon citybus” (niebieskie barwy) usytuowanym przy Place Mgr Laurence. www.moncitybus.com Wycieczkę trzeba zamówić dzień wcześniej albo rano w dniu wyjazdu, bo później może być problem z miejscem. Wyjechaliśmy z Lourdes o 14:00 a ok. 18:30 byliśmy z powrotem. Groty najpierw zwiedza się pieszo, potem przepływa łodzią a na końcu wyjeżdża się pociągiem. Czas zwiedzania ok. 1,30 godz. Groty zwiedza się z przewodnikiem, po zgłoszeniu mu przy wejściu grupy z Polski, przy stanowiskach, o których opowiada przewodnik, włączane jest omówienie w języku polskim. Więcej o grotach na www.betharram.com

Koszty:

  • przejazd autokarem 11,70 euro
  • wstęp do grot 14 euro

(2017)