Legoland

Park rozrywki Legoland Billund Resort to dobra zabawa nie tylko dla dzieci. My – już wszyscy dorośli, świetnie się tam bawiliśmy przez cały dzień. 

Legoland znajduje się w miejscowości Billund. Poza parkiem rozrywki i lotniskiem chyba nic tam ciekawego nie ma. Zatem zamieszkaliśmy w całkiej sporej miejscowości Vejle, w domu nad samym fiordem. Z Vejle do Billund jest ok. 30 km. Najpierw jechaliśmy drogą nr 28, potem na rondzie kiedy “28” prowadziła na lotnisko, my zjechaliśmy na Billund i Legoland. Dalej jechaliśmy aż do miejsca, w którym na rondzie do Billund było prosto, a my zjechaliśmy z rodna pierwszym zjazdem (w prawo) w kierunku Legoland, Cargo i nr drogi 30. Ta droga doprowadziła nas do samego parkingu. Parking (płatny w automacie) usytuowany jest na przeciwko wejścia.
Bilety do Legolandu kupiłam jeszcze w Polsce, przez internet na stronie https://www.legoland.dk/en/tickets/prices-and-tickets/ Z jednej strony dało mi to pewność, że tego dnia na pewno wejdę do parku rozrywki, z drugiej, najkorzystniejsze ceny są przy zakupie na siedem lub więcej dni przed planowaną wizytą. Na miejscu okazało się, że jest jeszcze trzecia korzyść: nie musieliśmy stać w kolejce do kasy biletowej. Po zakupie przez internet, bilety otrzymałam mailem. Trzeba je wydrukować i zabrać ze sobą. Na biletach jest kod kreskowy, który sczytuje automat przy bramce wejściowej i otwiera bramkę.
Poza Legolandem i Vejle, zwiedziliśmy Jelling, odległe od Vejle o ok. 15 km. Na terenie Jelling w okresie wikingów, była wioska otoczona palisadą. Dzisiaj na miejscu palisady stoją betonowe filary, Poza tym w Jelling znajdują się kamienie runiczne, kurhany oraz kościół, wpisane na listę UNESCO. (2016)