Nicea

Stolica Lazurowego Wybrzeża. Miasto dobrze skomunikowane. Port. Lotnisko. Linia kolejowa. Autostrada. Po mieście kursują autobusy oraz trzy linie tramwajowe. Z Nicei kursują także autobusy dalekobieżne np. do Antibes czy Cannes.

Na temat lotów do i z Nicei, szerzej napisałam w “Lazurowym Wybrzeżu“.

W mieście można spędzić kilka dni i będzie co robić. Można też najważniejsze rzeczy zobaczyć w jeden dzień. Lepiej tyle niż nic.

Będąc z koleżankami, które pierwszy raz były w Nicei, jednodniowy spacer odbyłam od Portu na Wzgórze Zamkowe,

w dół do Starego Miasta. Tam zakup lunchu i przez Place Garibaldi na promenadę du Paillon na posiłek w plenerze. Następnie spacer promenadą przez Plac Massena

i Jardin Albert 1er

do Promenady Anglików. Kolejny odpoczynek na plaży – uwaga, kamienista.

Stare Miasto ma także swój urok po zachodzie słońca. Można spacerować od knajpki do knajpki.

W Nicei byłam kilka razy, zatem pewnego dnia wybrałam się na zwiedzenie Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Św. Mikołaja.

Cerkiew Saint Nicola mieści się po drugiej stronie dworca niż Stare Miasto i pozostałe atrakcje turystyczne więc nie można jej zobaczyć “po drodze” a trzeba udać się w tamte okolice specjalnie.

Warto zatem wiedzieć, że cerkiew otwarta jest od 10:00 do 18:00 z przerwą między 12:00 a 14:00.

Nieopodal lotniska znajduje się Parc Phoenix. Można podjechać do niego z centrum tramwajem nr 2 – przystanek Parc Phoenix.

W parku poza roślinkami są zwierzęta: żółwie, kangury, kozy. Jest też mały punkt gastronomiczny. Wstęp kosztuje 5,20 euro.

Mając niewielki bagaż podręczny, na zwiedzanie parku zagospodarowałyśmy sobie dwie godzinki przed odlotem.

(2018)(2020)(2022)