Krynica Zdrój

Jak dla mnie miejsce na każdą porę roku i każdy rodzaj wypoczynku.

Do Krynicy jeżdżę od wielu, wielu lat i z przyjemnością patrzę jak się rozwija. Korzystałam tam z tras narciarskich, kolarstwa górskiego, trekingu oraz leniuchowania na spacerach czy grzybobraniu.

Dla „chodziarzy”

W Krynicy jest wiele szlaków turystycznych od łatwych do nieco trudniejszych. Jednym z łatwiejszych jest wyjście na Górę Parkową. Trasa zaczyna się tuż obok Nowego Domu Zdrojowego. Na Górze zawsze znajdują się jakieś atrakcje, przy których można odpocząć albo poszaleć. Wyjście na szczyt to ok 30 – 40 minut. Na Górę Parkową kursuje wagonik, zatem Ci mniej zaawansowani mogą w którąś albo i w obie strony podjechać.

Druga trasa, którą niejednokrotnie pokonałam, nie jest już dla spacerowiczów. Wymaga bardziej odpowiedniego obuwia. Jest to przejście ze Słotwin przez Przełęcz Krzyżową do Zdroju. Trasa jest łatwa ok. 4 km, czas przejścia 1 – 1,5 godz. Na Słotwiny ze Zdroju kursuje miejski bus a przejazd jest bezpłatny. Samochodem można podjechać na parking przy dolnej stacji wyciągu narciarskiego Słotwiny Arena.

Na Słowinach znajduje się wieża widokowa. Jest to drewniany taras, przebiegający wśród drzew. Podejście jest łagodne. W drodze powrotnej z ok. połowu wysokości, można zjechać zjeżdżalnią – atrakcja dodatkowo płatna 9 zł. Do wieży można się dostać wyciągiem krzesełkowym lub podejść pieszo. Atrakcja nie jest tania. Wstęp na wieżę 49 zł., wstęp z wjazdem lub zjazdem kolejką 62 zł., a z wjazdem i zjazdem 74 zł.

Po drodze ze Zdroju do Słotwin jest Park Słotwiński, w którym znajduje się tężnia solankowa.

Inną możliwością jest wyjazd kolejką gondolową (wjazd i zjazd 32 zł.) na Jaworzynę i zejście którymś ze szlaków. Najkrótszy to zejście do Czarnego Potoku: szlakiem czerwonym 1 godz. 45 min lub zielonym 1 godz 30 minut.

Dla spacerowiczów pozostaje jeszcze Park Zdrojowy z deptakiem, grającymi fontannami i pijalniami wód.

Dla rowerzystów

W Krynicy znajduje się 8 tras rowerowych. Są to trasy jednokierunkowe. Tylko dla rowerów górskich.

Oprócz tych tras, w Krynicy znajdują się trasy zjazdowe przygotowane przez Arena Słotwiny. Za te zjazdy trzeba jednak zapłacić. Bilet jednodniowy w weekend 99 zł., w tygodniu 79 zł. 

Dla narciarzy

W Krynicy znajdują się dwa kompleksy narciarskie. Jeden na Słotwinach i drugi na Czarnym Potoku.

Na Słotwinach znajduje się kilka wyciągów i tras narciarskich, należących do dwóch właścicieli. Jednym są Słotwiny Arena drugim Słotwiny. Niestety nie mają wspólnego karnetu, zatem przed jego kupnem warto się zorientować co jest czyje. Obaj właściciele mają po jednym wyciągu krzesełkowym a reszta to orczyki.

Na Czarnym Potoku na Jaworzynę wyjeżdża kolejka gondolowa. Poniżej szczytu znajdują się pomniejsze trasy i wyciągi.

Na Czarnym Potoku znajdują się także narciarskie trasy biegowe u Leśników.

Przydatne linki
http://www.krynica-zdroj.pl
http://www.slotwiny.pl
http://www.slotwinyarena.pl
http://jaworzynakrynicka.pl
(2021)